10 rád, ako mať efektívny spánok

01.02.2021

Poznáte metódy akými dokážete zefektívniť váš spánok? Okrem počtu hodín strávených v posteli je dôležité sledovať kvalitu spánku, v našom blogu sa dozviete 10 rád, ako si môžete zdokonaliť spánok. 

Pred spánkom nehľaďte do  obrazoviek

Ak si chcete okamžite zvýšiť kvalitu spánku, opatrením číslo jeden je skrátenie času, ktorý v noci trávite pred obrazovkami. Počítače, iPody, televízory, telefóny a pod. vyžarujú modrú časť spektra. Tá zhoršuje spánok a zapríčiňuje jeho vážne poruchy. V dnešnej dobe si môžete zakúpiť okuliare blokujúce modré svetlo.

2. Do postele chodievajte v správnom čase

Ak budete spávať v správnom čase, prínosy odpočinku si doslova znásobíte. Navyše pokiaľ chcete počas spánku dosiahnuť omladzujúce účinky, je známe, že najprospešnejšia hormonálna sekrécia a zotavenie nastávajú v čase od 22.00 do 2.00. 

3. Zdravším tráviacim traktom k lepšiemu spánku

Strava, ktorú prijímate, výrazne ovplyvňuje kvalitu vášho spánku. Zapamätajte si, že jedlo vám poskytuje nielen výživu, ale aj informácie. Typy pokrmov, ktoré konzumujete, a živiny, ktoré obsahujú (alebo neobsahujú), automaticky aktivujú procesy určujúce, ako bude vyzerať vaše telo, zdravie a spánok. Preto sa vyhnite mastným a ťažko stráviteľných jedál v neskorých večerných hodinách.  

4. Bylinkový čaj

Pred spaním je dôležité zahriať naše telo a upokojiť ho. S tým vám pomôžu práve bylinky, ako sú napr. medovka, šalvia, šafrán či harmanček. 

5.Teplý kúpeľ

Ešte lepším pomocníkom, ako zahriať a uvoľniť telo je okrem čaju aj teplý kúpeľ. Pre ešte efektívnejšie účinky pridajte do kúpeľa morskú soľ, alebo bombu do kúpeľa s obsahom soli a bambuckého masla, pre úplnú relaxáciu.

6. Doprajte si dostatok pohybu 

Zvoliť môžete prechádzku na čerstvom vzduchu, bicykel, či hocijaký iný pohyb alebo šport, ktorý vám vyhovuje. Pre dobrý spánok je skrátka potrebné sa dostatočne unaviť. 

7. Čerstvý vzduch a chladnejšie prostredie

Aby sme mohli pokojne a kvalitne zaspať je potrebné okysličiť mozog. Preto pred spaním na pár minút prevetrajte miestnosť a zbytočne ju nevykurujte. Pre kvalitný spánok je omnoho lepšie spať v chladnejšom prostredí.  

8. Čítajte

Ako sme spomínali vyššie, zabudnite na telefón pred spaním a radšej ho vymeňte za knihu. Nevyberajte si ťažké knihy ako sú sci-fi, či horory ale siahnite po relaxačných, oddychových alebo motivačných knihách. Navyše s akými informáciami a obsahom v hlave zaspávate, s takými pracuje vaše podvedomie, preto vyberajte dôkladne. 

9. Meditujte

To najlepšie, čo môžete pre svoje telo a myseľ urobiť je jednoznačne meditovať. Upokojte svoju myseľ a nechajte odísť všetky vaše starosti. Zaspávajte s čistou hlavou. 

10· Psychologické cvičenia

Nedarí sa vám zaspať, kvôli nahromadenému stresu? Máte plnú hlavu vecí, ktoré treba urobiť, naplánovať, či vybaviť? Nedovoľte stresu, aby vás ovládal. Skúste psychologické cvičenia, ktoré vám pomôžu sa uvoľniť, zabudnúť na starosti a dopriať si kvalitný spánok. Ľahnite si do postele a poďakujete za všetko čo už máte, očakávajte vždy len to najlepšie a predstavujte si vždy ten najlepší scenár pre každú situáciu. Vizualizujte! Takisto sú veľmi efektívne aj meditačné nahrávky, podcasty, prípadne zvuky prírody, ktoré vám navodia relaxačnú atmosféru.  

Doprajte si 8 hodín spánku a praktizujte týchto 10 rád dva týždne, a pozitívny efekt na seba nenechá dlho čakať. Váš spánok sa skvalitní a vy budete mať energie na rozdávanie. 

Poznáte účinky dlhodobého kvalitného spánku?