Čítaním kníh k lepšiemu zdraviu

09.03.2021

Marec je už tradične mesiac kníh, a preto sme sa im rozhodli venovať tento článok. 

Niekto vezme knihu do ruky raz za rok, iný bez knihy nevydrží ani týždeň. Do ktorej skupiny ľudí patríš ty?

Každopádne, odborníci potvrdzujú, že hodnota čítania je nevyčísliteľná a prináša mnoho benefitov, ktoré majú vplyv na našu psychiku a na celkové zdravie. 

Poďme sa pozrieť na niektoré z nich :

1. Prospieva k nášmu zdraviu

Čítanie priaznivo vplýva na naše psychické, ale aj fyzické zdravie. Prináša nám pozitívne emócie, redukuje stres a príjemne si pri ňom telo zrelaxuje. Okrem toho, ostávajú naše mozgové bunky v kondícií, čo sa osvedčilo, ako spôsob tréningu pamäte, koncentrácie pozornosti, prevencie starnutia a ďalších zmien. 

2. Rozvinutá myseľ a zvýšená inteligencia

Čítanie kníh podporuje takmer všetky oblasti myslenia. U ľudí, ktorí čítajú je dokázané, že majú vyššiu inteligenciu, všeobecné vedomosti a väčší rozhľad, ako tí, ktorí knihy nečítajú. 

3. Lepšia slovná zásoba

Čítanie je najefektívnejší spôsob rozširovania slovnej zásoby. Učíme sa tak náš (prípadne cudzí jazyk) lepšie používať-rozprávať, komunikovať a lepšie sa vyjadrovať.

4.Redukuje stres

Čítanie je jednoduchá cesta ako relaxovať. Že nemáte čas? Iba 6 minút čítania denne dokáže zredukovať hladinu stresu o dve tretiny. Dokonca je dokázané psychológmi, že čítanie kníh dokáže odbúrať stres lepšie a rýchlejšie, ako prechádzka na čerstvom vzduchu, počúvanie hudby, či hranie počítačových hier. Preto odpútať vaše myšlienky a zbaviť sa stresu pri vašej obľúbenej knihe, je to najlepšie, čo môžete pre seba a vaše psychické zdravie urobiť.  

5· Trénujte koncentráciu 

Máte veľa povinnosti? Už ste sa niekedy postrehli pri tom, ako sedíte za počítacom , pracujete a súčasne telefonujete, vybavujete maily, chatujete a odpovedáte všetkým okolo seba na otázky? Prejde niekoľko hodín a vy zistíte, že ste neurobili ani jednu vec dôkladne, a to len preto, lebo ste sa nekoncentrovali. Áno, aj pri tomto probléme vám vie pomôcť čítanie. Pri čítaní knihy je nutné upriamiť pozornosť iba na jej obsah. Na zlepšenie koncentrácie stačí čítať knihu pravidelne, približne 20 minút denne.

Netreba zabudnúť na známe príslovie: "Čítanie je pre myseľ tým, čo cvičenie pre telo." V ďalšom článku Vám ukážeme top 8 kníh ktoré sú pre váš osobný rozvoj nevyhnutné. 

Koľko času denne by sme mali venovať športu?