Ako z tela dostať nahromadený histamín ?

11.08.2020

V predchádzajúcom blogu sme Vám opísali hlavné príznaky histamínovej intolerancie a poradili stránku, kde si môžete zistiť, aký obsah histamínu obsahujú dané potraviny.

Tento článok by sme chceli venovať tomu, ako môžete potlačiť negatívne príznaky histamínu, a ako si nastaviť jedálniček tak, aby ste boli po celý deň fresh. 

Naučte sa pracovať s tabuľkou

Prvý krok, ktorý musíte spraviť, je naučiť sa pracovať s tabuľkou. Nemusíte sa báť, že to bude zdĺhavý proces, stačí si ju raz alebo dvakrát prečítať, pozrieť sa na označenie stupnice znášanlivosti a zamerať sa na potraviny, ktoré sú dobre tolerované. Odporúčame si potraviny napísať na papier, kým si nebudete na sto percent istý, že potravina, ktorú si idete kúpiť nemá vysoký obsah histamínu. 


14 dňová histamínová očista 

Treba si uvedomiť, že histamín sa vo vašom tele hromadil po celé roky, a až pokiaľ ste nepocítili prvé príznaky, ste možno ani nemali prehľad, čo konzumujete. Tieto zásoby histamínu vám znemožnia správne určiť, ktoré potraviny sú pre vás akceptovateľné, pretože pri nenahromadenom histamíne, by reakcia mohla byť miernejšia alebo nulová. Preto odporúčame 14 dňovú histamínovú diétu, pri ktorej budete jesť iba tolerované potraviny. Pozitívny vplyv pocítite už po prvom týždni. 

Doprajte si viac športu

Šport pomáha pri vylučovaní nežiadúcich látok z tela, a preto odporúčame nielen dodržiavať bezhistamínovú stravu, ale aj vyčleniť si jednu hodinu štyrikrát do týždňa na fyzickú aktivitu (prechádzka, fitness, plávanie...). Nezabúdajte dodržiavať pitný režim, ktorý vie tiež zrýchliť váš metabolizmus. 

Testovanie histamínových potravín 

V tabuľke ste zistili, že potraviny sú rozdelené do štyroch kategórii:

  • 0: tolerované potraviny
  • 1: príznaky sa prejavujú u každého človeka inak (u niekoho sa môžu/nemusia prejaviť)
  • 2: tieto potraviny sú označené ako nevhodné (rozhodujúce je množstvo skonzumovanej potraviny )
  • 3: nevhodné potraviny (najväčší obsah histamínu)

Hneď ako dostanete histamín z tela, bude sa vám ľahšie určovať, ktoré potraviny sú pre Vás vhodné alebo nevhodné, a v akých množstvách ich môžete denne skonzumovať.


V posledom článku na tému histamín nájdete tipy na bezhistamínové recepty. Nechajte nám Vašu e mailovú edresu a budete informovaný o novinkách. 

Trápi Vás nervozita, problematická pleť a nemáte kvalitný spánok?